Spożywanie alkoholu w ciąży może szkodzić dziecku rozwijającemu się w twoim łonie. Nie ważne, ile wina czy piwa wypijesz: każda ilość wysokoprocentowych napojów ma negatywny wpływ na rozwój płodu oraz na jego zdrowie po narodzinach. Dzieci matek, które regularnie piją alkohol w ciąży rodzą się z płodowym zespołem alkoholowym (FAS), który odciska piętno na ich całym dalszym życiu.

Alkohol w ciąży – nie warto ryzykować

Droga przyszła mamo, spożywanie alkoholu w ciąży może poważnie zaszkodzić Twojemu dziecku. Każda ilość alkoholu, niezależnie czy to wino, piwo czy inne napoje wysokoprocentowe, ma negatywny wpływ na rozwój płodu oraz jego zdrowie po narodzinach.

Dlaczego unikać alkoholu w ciąży?

Spożycie alkoholu przez kobietę w ciąży przedostaje się do jej krwi, a stamtąd przez pępowinę i łożysko trafia bezpośrednio do płodu. To sprawia, że dziecko zaczyna odczuwać skutki alkoholu tak samo jak matka. Już po 30 minutach od spożycia, stężenie alkoholu we krwi dziecka jest identyczne jak u ciężarnej kobiety. Łożysko nie stanowi tu żadnej ochrony.

Skutki spożywania alkoholu w ciąży

Najpoważniejsze skutki mogą wystąpić, gdy alkohol jest spożywany w pierwszych tygodniach ciąży, podczas organogenezy – okresu, w którym formują się najważniejsze organy dziecka. Może to prowadzić do:

• Wrodzonych wad rozwojowych
  • Deformacji ciała, np. twarzoczaszki
  • Uszkodzeń narządów wewnętrznych, takich jak mózg, serce, wątroba, nerki
  • Zahamowania wzrostu płodu
  • Poronienia

Badania pokazują, że picie alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży zwiększa ryzyko poronienia o 37%. Każdy tydzień spożywania alkoholu wiąże się z 8-procentowym wzrostem liczby poronień.

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

Dzieci matek, które regularnie piją alkohol w ciąży, mogą urodzić się z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS). Objawy FAS to:

• Niska masa ciała i wzrost
  • Zmiany w fizjonomii twarzy: wygładzona rynna nosowa, krótki nos, wąska górna warga
  • Wady rozwojowe serca, nerek, stawów

Zespół Zaburzeń Alkoholowych Płodu (FASD)

Skutki spożywania alkoholu przez matkę mogą pojawić się nie tylko zaraz po urodzeniu, ale także później, w miarę rozwoju dziecka. Zespół Zaburzeń Alkoholowych Płodu (FASD) obejmuje problemy z pamięcią, koncentracją, nadpobudliwość, trudności w nauce i koordynacji ruchowej. Niestety, większość tych zaburzeń jest nieodwracalna i wymaga długotrwałej terapii i rehabilitacji.

Bezalkoholowe piwo i wino – czy są bezpieczne?

Na rynku dostępne są napoje bezalkoholowe oznaczone jako piwa, wina czy szampany „0%”. Warto jednak sprawdzić etykietę, gdyż mogą one zawierać do 0,5% alkoholu. Nawet taka ilość może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu.

Jedynym bezpiecznym wyborem dla kobiet w ciąży jest całkowita abstynencja od alkoholu. Każda ilość alkoholu niesie za sobą ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia i rozwoju Twojego dziecka.

Pamiętaj, że zdrowie Twojego dziecka jest w Twoich rękach.