Skip to main content

Współżycie w ciąży to temat coraz mniej kontrowersyjny. Kiedyś uznawano je za niewłaściwe albo zbyt ryzykowne. Aktualnie dzięki m.in. większej dostępności wiedzy na ten temat, postępom w medycynie wiemy, że seks w okresie oczekiwania na dziecko nie jest zakazany (o ile ciąża nie jest zagrożona), a nawet może być źródłem przyjemniejszych i większych doznań.

Czy seks w ciąży to dobry pomysł?

Życie seksualne to bardzo ważny element związku. Ta sfera wspólnego życia jest pretekstem do bliskości, wyznawania uczuć, buduje relacje między dwojgiem ludzi i wzmacnia ich więzi emocjonalne. Istnieje na to zresztą naukowe wytłumaczenie. Jednym z hormonów biorących udział w doznaniach seksualnych jest oksytocyna, nazywana hormonem przywiązania, nie tylko w kontekście relacji matka- dziecko, ale i kobieta – mężczyzna1.

Seksuolodzy podkreślają, że udany seks to źródło szczęścia i satysfakcji ze związku, dlatego nie warto z niego rezygnować, o ile nie ma ku temu ważnych powodów. A zdrowa ciąża takim powodem nie jest.

Zalety seksu w ciąży

Ciało kobiety w czasie ciąży reaguje inaczej niż zwykle. Wszystko za sprawą hormonów, które szaleją w jej organizmie i sprawiają, że jest bardziej czuła na dotyk i podatna na emocje. Dużą rolę odgrywa również lepsze ukrwienie, dzięki któremu okolice intymne i piersi są wrażliwsze, a sama pochwa – bardziej nawilżona. To sprawia, że stosunek jest przyjemniejszy, a orgazmy częstsze i silniejsze.

Ciąża to również czas na swobodny i bardziej kreatywny seks. Para nie musi już dbać o antykoncepcję, więc może robić to wszędzie i o każdej porze. Zwłaszcza, że powiększający się brzuszek zmusza do wypróbowywania nowych pozycji i nowych sposobów na osiągniecie zaspokojenia.

A jeśli to nie wystarczające argumenty, warto sięgnąć po naukowe dowody na korzyści z seksu w okresie oczekiwania na dziecko. To po prostu dobry wysiłek fizyczny, który sprzyja kondycji i sprawności przyszłej mamy, doskonały sposób na rozładowanie stresu i skuteczna metoda na lepszy sen.

Wpływ hormonów na seks

W czasie ciąży popęd seksualny pojawia się i znika wraz ze zmianami hormonalnymi, a 9 miesięcy jest dla mężczyzny prawdziwym egzaminem z wyrozumiałości i cierpliwości.

W pierwszym trymestrze hormony, które w tym okresie uwalniają się do organizmu, nie podnoszą kobiecego libido, do tego dolegliwości ciążowe, typowe dla początku ciąży, takie jak mdłości, senność, zmęczenie czy tkliwość piersi, nie zachęcają do współżycia. Jeśli przyszła mama czuje się osłabiona, ważne jest, aby szanować jej stan zdrowia i nie naciskać na nią w kwestii współżycia.

Sytuacja zmienia się wraz z drugim trymestrem. Ochota na miłość wzrasta, za to dolegliwości ciążowe ustępują, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby spędzać więcej czasu z partnerem w łóżku. Zwłaszcza, że za kilkanaście tygodni duży brzuch, zmęczenie, bóle pleców i głowa zajęte porodem i dzieckiem, znów nie będą sprzyjać współżyciu.

Jak kochać się bezpiecznie?

Przed podjęciem działania warto skonsultować się z lekarzem, uzyskując spersonalizowane rady dostosowane do warunków zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wygodnych pozycji, minimalizujących nacisk na brzuch.

Konkretne pozycje, takie jak "leżący bocznie", "spojrzenie twarzą w twarz" czy "z tyłu", są polecane w trakcie ciąży. Pozycja leżąca na boku pomaga zminimalizować nacisk na brzuch i zapewnia wygodę dla obu partnerów. Spojrzenie twarzą w twarz umożliwia intymny kontakt, jednocześnie zapewniając komfort dla przyszłej mamy. Pozycja z tyłu również może być wygodna, zwłaszcza w późniejszych fazach ciąży.

Warto również zadbać o relaksującą atmosferę - delikatna muzyka czy świece mogą stworzyć odpowiedni intymny nastrój.

Kiedy zrezygnować z seksu?

Istnieje kilka sytuacji, które są przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w czasie oczekiwania na dziecko. To przede wszystkim zagrożona ciąża, a więc taka, która jest powikłana, mnoga lub gdy istnieje ryzyko jej utraty.

Zrezygnować ze współżycia powinny też kobiety, u których występują krwawienia, przedwczesne rozwarcie szyjki macicy lub ciężarne, które wcześniej straciły dziecko lub mają zdiagnozowane nawracające poronienia. Jeśli lekarz oceni, że istnieje jakiekolwiek ryzyko, na pewno poinformuje o tym pacjentkę w swoich zaleceniach.

Przyszła mama, która ma fizjologiczną, czyli zdrową ciążę może uprawiać seks bez przeszkód niemal do końca, ale niektórzy specjaliści radzą, aby w ostatnich tygodniach powstrzymać się od tradycyjnego stosunku. Sperma zawiera bowiem prostaglandyny, czyli hormony, które sprzyjają rozwieraniu się szyjki macicy. Substancje te wykorzystywane są zresztą w produktach przyspieszających dojrzewanie szyjki u kobiet z przenoszoną ciążą2, dlatego też stosunek płciowy jest jednym z „domowych” sposobów na przyspieszenie porodu po terminie.

Atrakcyjność przyszłej mamy

Dla niektórych mężczyzn zaokrąglone kształty kobiece nie stanowią problemu, przeciwnie – powiększone piersi kuszą, a rosnący brzuszek przypomina o tym, że kobieta, którą kocha, nosi w sobie jego dziecko. Częściej nowa sylwetka jest problemem dla samej ciężarnej, która wstydzi się nadmiaru kilogramów. W takiej sytuacji konieczna jest rozmowa i otwartość.

Mity na temat współżycia w ciąży

Jednym z mitów na temat seksu w ciąży jest ten, że współżycie może uszkodzić macicę i w jakiś sposób zagrozić dziecku. Według specjalistów to zupełnie niemożliwe3. Malec jest dobrze chroniony zarówno workiem owodniowym, jak i mięśniami macicy. A stosunek uprawiany przez rodziców odczuwa jedynie jako przyjemne kołysanie.

Inny mit to ten, dotyczący seksu oralnego. Mówi się, że jest niebezpieczny, ponieważ w jego trakcie może dojść do wdmuchania powietrza do pochwy, co prowadzi do powstania zatoru w układzie krążenia. To tylko legenda, ponieważ nie jest to możliwe z medycznego punktu widzenia.

Wielu mężczyzn boi się też dotykać kobiecych piersi, aby nie wywołać przedwczesnego porodu. To prawda, że stymulacja brodawek powoduje wypływ oksytocyny, która z kolei odpowiada za skurcze porodowe. Jednak lekarze uspokajają, że w trakcie fizjologicznej ciąży, na wiele tygodni przed terminem porodu, pieszczoty nie przyniosą aż tak piorunującego efektu, jak rozpoczęcie porodu przedwczesnego.

Jak widzimy seks w ciąży jest jak najbardziej możliwy. Niesie on ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim pomaga utrzymać bliskość między partnerami, co jest szczególnie ważne w okresie przygotowania do rodzicielstwa. Należy jednak pamiętać o dbaniu o higienę intymną, zachowaniu ostrożności (unikanie działań naciskających brzuch) oraz kontakcie z lekarzem, w celu oceny ryzyka. Ważna jest także otwarta rozmowa z partnerem, w przypadku, gdy kobieta czuje się skrępowana swoim wyglądem, co z pewnością ułatwi komunikację.

Bibliografia:

  1. https://www.jneurosci.org/content/32/46/16074
  2. http://medical-technologies.eu/upload/indukcja_porodu__-_ulan.pdf
  3. https://www.acog.org/womens-health/experts-and-stories/ask-acog/is-it-safe-to-have-sex-during-pregnancy