facebook

CZY DOBRZE KARMISZ SWOJE DZIECKO?

Najodpowiedniejszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Dlatego WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia oraz jego kontynuację do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety. Tymczasem, jak pokazują wyniki najnowszego badania tylko 4% matek w Polsce deklaruje, że karmi dziecko piersią co najmniej przez 6 miesięcy – tak jak zalecają specjaliści – 61% niemowląt przed 5. miesiącem życia otrzymuje niewłaściwą, niezgodną z zaleceniami rozszerzoną dietę, a aż 75% niemowląt nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D.

CZY DOBRZE KARMISZ SWOJE DZIECKO?

Aż 2/3 rodziców już przed 5. miesiącem życia podaje niemowlętom inne produkty poza pokarmem matki – alarmują wyniki najnowszego ogólnopolskiego badania, dotyczące stanu odżywienia oraz sposobu żywienia polskich dzieci, zrealizowanego przez Instytut Matki i Dziecka. Skutkiem takiego dokarmiania jest to, że dziecko mniej chętnie spożywa pokarm matki, ma zbyt mało odpowiednich składników odżywczych i zbyt wcześnie jest odstawiane od piersi, a zaleca się, żeby takie zmiany wprowadzać najwcześniej po 17. tygodniu życia dziecka, czyli w 5. miesiącu, i nie później niż w 26. tygodniu – twierdzi, prof. Halina Weker, Kierownik Kliniki Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Prof. Anna Dobrzańska, Kierownik Oddziału Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie dodaje, że dobrze, jeśli dziecko karmione jest naturalnie przez rok, później można odstawiać je od piersi, jednak nie należy tylko robić tego zbyt gwałtownie.

Błędy w żywieniu niemowląt powodują, że 75% niemowląt między 5. a 12. miesiącem życia ma niewystarczającą ilość witaminy D, która pełni ważne funkcje w organizmie człowieka, m.in. wpływa na przyswajanie wapnia, ważnego składnika kości i zębów, wspomaga układ odpornościowy, nerwowy, a nawet układ krążenia. Jej niedobór w okresie niemowlęctwa może przyczynić się do powstania nieodwracalnych wad postawy. Prof. Weker powiedziała PAP, że niedobór witaminy D i wapnia, jaki występuje często również u starszych dzieci, związany jest głównie z tym, że wypijają one zbyt mało mleka. Inne częste błędy żywieniowe to dojadanie między posiłkami, czyli tzw. dieta gryzowa, którą stosuje 85 proc. dzieci w wieku do 13. do 36. miesiąca życia – dodała.

 
Raport wykazał, że 32 proc. dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia ma już nieprawidłową masę ciała. Bardzo trudno jest zmienić nawyki żywieniowe w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym, dlatego kluczowe znacznie ma kształtowanie diety dzieci od pierwszych lat życia, a nawet od okresu życia płodowego – podkreślił prof. Piotr Socha, zastępca kierownika Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 
Prof. Dobrzańska dodała, że w kontrolowaniu prawidłowego rozwoju dziecka pomagają siatki centylowe. Metoda ta służy do tworzenia wykresów wzrostu badanego dziecka z uwzględnieniem jego płci i wieku. W ten sposób możemy prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem rówieśników. Siatki centylowe pozwalają ocenić, czy nie występują dysproporcje pomiędzy wagą i wzrostem dziecka, bądź zauważyć nagłe zahamowania rozwoju.

 
Siatki centylowe są dostępne pod poniższym adresem:
https://www.szkolarodzeniaprenalen.pl/szkolenia/etap/16#book5/undefined

Źródło:
Szczegółowy raport i informacja prasowa z badania
http://czd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2335:wyzwania-ywieniowe-w-trakcie-1000-pierwszych-dni-ycia&catid=27:wane&Itemid=420


#karmieniepiersia #prawidlowamasaciala #siatkicentylowe