facebook

JAK SPRAWDZIĆ CZY TWOJE DZIECKO PRAWIDŁOWO SSIE PIERŚ I SIĘ NAJADA?

Proces karmienia składa się z kilku etapów, które możemy rozróżnić m. in. właśnie na podstawie dźwięku. Od pobudzania wypływu mleka z piersi (przez szybkie ruchy ssące trwające kilka, kilkanaście sekund) ssanie odżywcze czyli jedzenie i picie (zmianę rytmu ssania na regularną, słyszalne połykania, krótkie przerwy) do kolejnej zmiany rytmu ssania, na powolną pod koniec karmienia. M. in. dzięki wsłuchiwaniu się w dźwięki ssania, rodzice są ekspertami od karmienia swojego dziecka – twierdzi Anna Kotlińska, położna.

JAK SPRAWDZIĆ CZY TWOJE DZIECKO PRAWIDŁOWO SSIE PIERŚ I SIĘ  NAJADA?

Fot. Sabina Szkarłat KSAF

 

Na początku dziecko pobudza pierś mamy do wypływu mleka. Pierwsza minuta to tylko delikatne pomlaskiwanie i ledwie słyszalne odgłosy łapania piersi. Dopiero po chwili słychać wyraźne ssanie, cmokanie i w końcu połykanie pokarmu – kontynuuje Anna Kotlińska, położna, doktorantka w Klinice Położnictwa i Perinatologii UJ CM w Krakowie, certyfikowany doradca laktacyjny w trakcie certyfikowanego kursu Międzynarodowego Doradcy Laktacyjnego, która jako naukowiec bada wpływ cukrzycy ciężarnych na zmienność składu mleka oraz rolę bakterii w mleku kobiecym, a teraz wpadła na pomysł jak nauczyć rodziców rozpoznawania, czy ich dziecko prawidłowo ssie pierś i się najada. – Pomysł zrodził się już wiele lat temu, kiedy starałam się nauczyć młodych rodziców rozpoznawania, czy ich dziecko prawidłowo ssie pierś. Pomagałam im odpowiednio przystawić dziecko do piersi, zwracając m. in. uwagę na szeroko otwarte usta malucha i  wygodną pozycję, ułożenie tzw. "brzuszek do brzuszka" i wsłuchiwałam się razem z nimi w odgłosy karmienia, rytm ssania oraz częstotliwość zassań mleka i połknięć. Na tej podstawie uczyłam rodziców rozpoznawania połknięć mleka i ich liczenia. Pomysłem udało mi się zarazić mojego kolegę Marcina Zastawnika, doktoranta – akustyka z AGH, członka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i ojca 10-miesięcznego dziecka. 

Doskonałą jakość dźwięku wideo zawdzięcza realizacji w komorze bezechowej Akademii Górniczo-Hutniczej Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie - jednym z najcichszych miejsc w Polsce. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela (w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A)). Dla porównania średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.

Wsłuchując się w odgłosy, jakie dziecko wydaje podczas karmienia, rodzice będą wiedzieć, czy ssie ono mleko, czy ssie tylko dlatego, że chce być z mamą, chce ją powąchać, usłyszeć bicie jej serca, czy może coś go boli. Dobrze, żeby rodzic nie tylko to wiedział, ale i potrafił rozpoznać, jaką dziecko ma w danej chwili potrzebę. Oczywiście słuchanie odgłosów karmienia piersią to tylko jeden z czynników oceny, czy dziecko je prawidłowo. Nagranie to narzędzie dla rodziców, które ma ich przybliżyć do poznawania etapów karmienia piersią, ale nie zastąpi rady lekarza czy położnej – dodała pomysłodawczyni projektu.

Źródło: PAP

A już 27 lutego, o godz. 21.00 zapraszamy na czat z Panią Anną Kotlińską.

Link: https://szkolarodzeniaprenalen.pl/czaty

#AnnaKotlinska #Polozna #DoradcaLaktacyjny #KarmieniePiersi#Niemowleta