facebook
Kursy

Czat on-line

Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, prof. UM w Poznaniu

Dr hab. Beata Pięta

Anna K.

co zrobic w przypadku powiekszonych gruczołow piersiowych u noworodka. Moja pacjentka spotkała się z roznymi zaleceniami od kilku lekarzy.

Dr hab. Beata Pięta

Witam serdecznie, powiększone gruczoły piersiowe u noworodka ( w pierwszych dobach) są stanem fizjologicznym. związane jest to z przekazywaniem hormonów pod koniec ciąży przez łożysko jak również z mlekiem matki. Niekiedy z sutków może wypływać biały płyn. Nie należy nic robić, obrzęk zniknie po kilku tygodniach.

gosc_47733

Wśród koleżanek w przychodni krąża różne opinie w temacie dodawania soku z cytryny do roztworu glukozy do badania. Jakie jest Pani zdanie - pacjentki często mnie o to pytają w przychodni gdy wydajemy im skierowania, a nie chce wchodzić w kompetencje koleżanek z laboratorium.

Dr hab. Beata Pięta

Myśli Pani o badaniu obciążenia 75 g glukozy ? Myślę, że cytryna spowoduje iż przyjmowany roztwór będzie miał przyjemniejszy smak, natomiast nie ma to wpływu na wynik badania.

Julia N.

nie długo zacznę rodzic 25 listopada mój maluch jeszcze nie odwrócił się główką do dołu a to już 33 tydzień i trochę się boję bo nie wiem co mnie czeka

Dr hab. Beata Pięta

W przypadku pierwszej ciąży płód wstawia się główką do kanału rodnego ok 35-36 tygodnia. W kolejnych ciążach może to nastąpić jeszcze później. Tak więc Pani Maluszek ma jeszcze trochę czasu. Proszę tylko zwracać uwagę na ruchy dziecka. Zbyt słabe lub zbyt silne mogą być niepokojącym objawem.

gość_30936

Witam. Jestem w 2 ciaży, pierwsza zakonczyla się cc ze zgledu na brak postepu w porodzie i zanikające tento córki. teraz w drugiej ciązy mam wybor - moge rodzic normalnie albo przez cc (ostatni pordo byl 2 lata temu) - jak Pani mysli? Czy mogę rodzić naturalnie?

Dr hab. Beata Pięta

Nie ma żadnych przeciwwskazań aby rodziła Pani naturalnie, nie mniej jednak taki poród wymaga intensywnego nadzoru położniczego

Justyna L.

Pracuje w śrowisku. Na jakie sygnaly powinnam zwracać uwagę u matki noworodka, aby w porę wykryc depresje poporodową?

Dr hab. Beata Pięta

Depresja dotyka wiele kobiet po porodzie, choć jest zdecydowanie rzadszym powikłaniem niż "baby blues". Nie każdy spadek nastroju czy łza młodej mamy to objaw depresji poporodowej. Niemal każda mama bywa przemęczona i niewyspana ale zajmowanie się dzieckiem wynagradza ten trud. W przypadku depresji kobieta pozbawiona jest pozytywnego wzmocnienia, większość czynności przy dziecku wykonuje mechanicznie i bez zaangażowania emocjonalnego. Kontakt z dzieckiem jej nie cieszy. Dodatkowo może odmawiać przyjmowania posiłków i cierpieć na bezsenność. Obniżenie koncentracji, zdolności do podejmowania decyzji, oraz nawracające myśli samobójcze to kolejne objawy, których nie wolno bagatelizować. Dobrym narzędziem skryningowym w pracy położnej w celu identyfikacji zaburzeń poporodowych jest Edynburska Skala Depresji Poporodowej.

Magdalena A.

Ponad 7 lat temu lekarka przebiła mi pęcherz płodowy by wywołać poród przy rozwarciu 1,5 cm który i tak się skończył CC przy 5 cm rozwarcia z powodu braku postępu porodu. Czy ten brak postępu był konsekwencją indukcji?

Dr hab. Beata Pięta

Nie sądzę. Brak postępu porodu spowodowany jest mało efektywnymi skurczami w konsekwencji czego nie nie rozwiera się szyjka macicy. Przebicie pęcherza płodowego, choć dziś nie jest rekomendowane, powinno wzmocnić czynność skurczową mięśnia macicy.

Anna K.

Po kongresie pielęgniarskim 15 września widać pierwsze próby łączenia sil przez udział liczących się towarzystw, samorządu i związku. Dlaczego polożne nie dołączyły aktywnie ? Jesteśmy jedną grupą niestety z coraz silniejszymi podzialami i jeżeli Państwo nic nie zrobicie w tym kierunku to te podziały będą nas jeszcze bardziej dzielić i osłabiać nasz głos na forum zewnętrznym.

Dr hab. Beata Pięta

Przeciwnie, w spotkaniu aktywnie brali udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Położnych. Rzeczywiście tylko wspólnym siłami jesteśmy w stanie utrzymać naszą niezależność i samodzielność. Wspólnie ze środowiskiem pielęgniarskim przygotowujemy strategię rozwiązań.

Patrycja K.

o co chodzi z tym ksztaleceniem w liceum? będą kształcić położne czy asystentów? wiele się o rym mówi, ale jak zawsze w naszym środowisku nikt nie dba o przekazanie informacji wprost

Dr hab. Beata Pięta

Polskie Towarzystwo Położnych jest przeciwne kształceniu na poziomie szkół branżowych, co zostało jasno wyartykułowane. Uważam że tylko obecny system kształcenia, na poziomie uniwersyteckim, jest w stanie zapewnić dobrą kadrę, a tym samym odpowiedni poziom opieki.

gość_03209

Dobry Wieczór. Mam 39 lat, jestem w pierwszej swojej ciąży. Czy poleca PAni badania prenetralne. Nikt w rodzinie nie choruje na choroby genetyczne.

Dr hab. Beata Pięta

Pierwsza ciąża po 35 roku życia jest zaliczana do ciąż o podwyższonym ryzyku ( również wystąpienia wad genetycznych) w związku z czym rekomenduje wykonanie takich badań .

Dagmara S.

Moja coreczka ma 3 miesiace – niestety praktycznie codziennie mamy problem w kolkami. Co Pani poleca aby pomoc dziecku?

Dr hab. Beata Pięta

Na kolki najlepszym lekarstwem jet CZAS. Ale oczywiście oprócz tego proponuję schemat 5"S" co w praktyce oznacza troskliwe i ciepłe zajmowanie się niemowlęciem . Dodatkowo można zastosować preparat np. Infacol, którego skuteczność udowodniono w badaniach klinicznych. Pojenie herbatkami (koper włoski, mięta pieprzowa, rumianek, lukrecja) w trakcie napadu kolki ma również udowodnioną w badaniach naukowych skuteczność

Patrycja N.

jakie działanie podejmjecie państwo ze strony towarzystwa w kierunku położnych?

Dr hab. Beata Pięta

Polskie Towarzystwo Położnych jest stowarzyszeniem o charakterze naukowym i zawodowym. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom środowiska organizujemy liczne bezpłatne szkolenia dla położnych w całym kraju. Jesteśmy również organizatorem konferencji naukowych oraz kongresów dla położnych. Współpracujemy z innymi towarzystwami naukowymi, oraz organizacjami pozarządowymi. Nasi przedstawiciele reprezentują nas w Ministerstwie Zdrowia oraz w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W wyniku prac członków towarzystwa powstała obszerna publikacja dla położnych ( nie tylko studentów) Seria Biblioteka Położnej. Jesteśmy również współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu "Położna na medal"

Adrianna W.

jest nas co raz mniej jestesmy jak wymierający gatunek, młode dziewczyny po studiach wyjeżdzają... czy pani zdaniem powrót liceow wystarczy by uzupełnić tą dziurę?

Dr hab. Beata Pięta

Powrót liceów czy szkół branżowych nie jest dobrym pomysłem. Wydaje się że zdecydowanie powinny poprawić się warunki pracy oraz płacy co spowoduje uatrakcyjnienie naszego zawodu. Może wtedy nasze młodsze koleżanki zostaną w Polsce, ponad to zwiększy się napływ studentów- przyszłych położnych .

Olga K.

Co z kursami USG dla położnych?

Dr hab. Beata Pięta

Czekamy na zielone światło. Program jest prawie w całości przygotowany.

Karolina D.

Myślę o prowadzeniu porodu w domu, ale mam obawy, a dodatkowo nigdzie nie znalazłam Pani wypowiedzi i stanowiska na ten temat. Co Pani o tym sadzi?

Dr hab. Beata Pięta

Uważam, że porody domowe są cudownym przeżyciem zarówno dla rodziców jak i dla nas położnych. Decydując się na taki poród musimy dokładnie przeanalizować czynniki ryzyka. Podziwiam Koleżanki, które decyduję się na prowadzenie takich porodów. Ja niestety od zawsze pracowałam w jednostce o III poziomie referencji i zostałam "skażona" patologią i nie miałabym odwagi zdecydować się na taki poród.Sądzę jednak, że dobrą alternatywą są przyszpitalne domy narodzin.

Krystyna K.

Jakie jest Pani stanowisko na temat zatrudniana pielęgniarek na oddziałach ginekologicznych?

Dr hab. Beata Pięta

Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarek i położnych, na oddziale ginekologicznym może pracować tylko położna.

gosc_4958

Witam. Dlaczego lekarze nie przestrzegają standardu okołoporodowego i nikt ich z tego nie rozlicza? Np. informacje o wyborze położnej. Czesciej kobiety dowiaduja się o takich wizytach z roznych portali niż od osoby prowadzacej ciąze..

Dr hab. Beata Pięta

Trudno odpowiedzieć mi na pytanie - dlaczego ??? Myślę, że bardzo ważna jest edukacja pacjentek w tym zakresie aby same "szukały" kontaktu z położną POZ . Nie mniej jednak w MZ podjęto już pierwsze działania w celu zapewnienia realizacji standardów opieki.

Grażyna R.

Co Pani sądzi o koc? Bylam na czacie z Panią Janiuk i ona jest do tego negatywnie nastawiona

Dr hab. Beata Pięta

Podzielam zdanie Pani Ewy Janiuk.

Kamila O.

Mam pacjentkę w 7 miesiącu ciąży, która panicznie boi się porodu i bolu. Czy uwaza Pani, ze powinnam skonsultowac ją z psychologiem?

Dr hab. Beata Pięta

Zdecydowanie tak.

Anna K.

dziękuję za odpowiedź. Właśnie u jednej z pacjentek pediatra zlecił wizytę u chirurga - a ten opróżnianie gruczołów. U innego dziecka zleceniem było stosowanie rivanolu... Dlatego pytam o najlepsze wyjscie Pozdrawiam serdecznie

Dr hab. Beata Pięta

Pozdrawiam

Magda K.

Szanowna Pani, mam do Pani 2 pytania: w którym tygodniu ciązy najbezpieczniej jest leczyć kanałowo zeba i usuwać ósemki? Oraz czy w ciąży moge zrobić sobie tatuaż? Dziekuję za odpowiedzi!

Dr hab. Beata Pięta

Praktycznie od pierwszych tygodni ciąży powinna Pani skonsultować się ze stomatologiem. To On powinien podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu. Jeśli chodzi o tatuaż to nie polecam, ze względu na ryzyko zakażenia.