facebook
Kursy

Czat on-line

Czat z Panią dr hab. Grażyną Iwanowicz-Palus, położną, nauczycielem akademickim, prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Justyna A.

Czy w Polsce będą licea medyczne kształcące pielęgniarki i położne? Słychać wszędzie sprzeciw środowiska, ale przyzwyczaiła, się już do tego, że w obecnej strukturze nie bierze się tego głosu pod uwagę

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Dobry wieczór, nie ma mowy w ogóle o kształceniu położnych na poziomie liceum medycznego, w przeszłości również nie było...

Karolina W.

niedawno urodzilam pierwsze dziecko, ciaze prowadzilam prywatnie i lekrz nie kazal robic mi badania na grupe krwi bo mam taki wpis w ksiazeczce hdk, na oddziale polozen powiedzialy ze ksiazeczka nie moze byc i zlecily badanie – kto ma racje?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Wpis w książeczce Honorowego Dawcy Krwi powinien być brany pod uwagę, ale jeżeli wpis jest z bardzo odległego czas, zasadne jest wykonanie badanie określenia grupy krwi.

gość_21822

Jestem w 39 tygodniu ciąży, chciałam zapytać jak rozróżnić bóle porodowe od przepowiadających? Od wczoraj regularnie bolą mnie plecy – czy to może być już poród? Innych objawów nie mam.

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Zasadnicza różnica polega na tym, że częstotliwość skurczy przepowiadających nie zwiększa się, a dolegliwości związane z ich odczuwaniem łagodzi zmiana pozycji. Natomiast skurcze rozpoczynające poród postępują z godziny na godzinę, zwiększając swoją częstotliwość i siłę.

Jadwiga R.

czegoś nie rozumiem naprawdę położnym potrzebne jest szkolnie z wykonywania zleceń lekarskich czy po to uczyłam się na studiach aby teraz być tylko asystentką lekarza?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Realizacja zleceń lekarskich jest w programie szkoły położnych, ale jednak należy przypomnieć, że nie należy realizować zleceń nieczytelnych, niekompletnych i to jest edukacja skierowana do grupy zawodowej lekarzy....

Paulina J.

Chciałabym zapytać o licea medyczne – czy osoby z takim wykształceniem będą pełnić te same fuknkcje co pielęgniarka po studiach?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Na dzień dzisiejszy nie ma w ogóle programu liceum medycznego, a tym samym opracowań dotyczących zakresów realizowanych świadczeń zdrowotnych przez absolwentów tej szkoły.

gość_43219

Witam. Czy mogłabym uzyskać od Pani opinię na temat zatrudnienia położnej na ogólnym bloku operacyjnym? Czy taka położna może pracować jako pomagająca instrumentariuszce przy zabiegu mężczyzny? Chodzi o przygotowanie pacjenta, jego ułożenie itp.? Jak to się ma do zapisów w ustawie?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Położna, jako osoba wykształcona, profesjonalistka - nie powinna w ogóle być asystentką czy też osobą pomagającą instrumentariuszce, a po skończeniu kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego posiada kwalifikacje do pracy na bloku operacyjnym, Jednak zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej - realizuje świadczenia zdrowotne wobec kobiet.

gość_33234

Szanowna Pani, jak rozwiązać potrzebę odbywania szkoleń wewnątrzoddziałowych? U mnie to czysta fikcja, co jakiś czas jedna z nas opisuje wybrany lub narzucony temat i tyle, niczemu to nie służy tylko zabiera czas piszącym

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

A może warto zastanowić się nad wyborem tematów, które rzeczywiście interesowałyby koleżanki i uzupełniały poziom wiedzy czy też umiejętności. Dobrym rozwiązaniem byliby wykładowcy z zewnątrz....

Karolina W.

dziekuje bardzo za odpowiedz a dlaczego trzeba aktualizowac taka ksiazeczke HDK? PRzeciez grupa krwi sie nie zmienia?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Dokumentami, które lekarze uznają za wiarygodne źródło informacji na temat grupy krwi to: - wynik badania laboratoryjnego z pieczątką pracowni, która wykonała test, - legitymacja honorowego dawcy krwi - identyfikacyjna karta grupy krwi, potocznie zwana krewkartą (wydawana bezpłatnie tylko w regionalnych centrach krwiodawstwa). Czasami grupa krwi jest oznaczana dodatkowo z powodu konieczności transfuzji, wtedy dodatkowo wykonuje się próbę krzyżową. To badanie polegające na zmieszaniu krwi dawcy oraz biorcy. Ma na celu sprawdzenie czy we krwi biorcy nie krążą przeciwciała przeciw białkom znajdującym się we krwi dawcy (innym niż białka decydujące o grupie krwi oraz Rh). Jest to rodzaj dodatkowego badania, które zwiększa bezpieczeństwo przetaczania

gość_32232

ostatni okres miałam 5 tygodni temu, test wyszedł pozystywny – kiedy powinnam udać się do lekarza, żeby nie było za wcześnie? zabrać ze sobą test?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. z 2012r. poz. 1100 z późn. zm.) - pierwsze badanie powinno odbyć się do 10 tygodnia ciąży. Należy jednak podkreślić, że kobietą w ciąży fizjologicznej może opiekować się lekarz ginekolog-położnik oraz położna. To kobieta decyduje kogo wybierze jako osobę sprawującą opiekę. Jeśli w ciąży wystąpią objawy patologiczne, to położna sprawująca opiekę nad ciężarną przekazuje kobietę pod opiekę lekarza ginekologa-położnika. Położne prowadzą tylko ciąże fizjologiczne, czyli przebiegające prawidłowo.

Ilona P.

Moja koleżanka po studiach wyjechała do Włoch do pracy i jej kontrakt roczny został na początku wyceniony na 200.000 zł (pierwsza praca), ja zarobię tyle może w 5 lat. Proszę mi powiedzieć po co zatem mam robić studia mgr i dokładać do swojego kształcenia, skoro nawet nie zbliżę się do realiów pracy położnych za granicą?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Myślę, że na to pytanie może odpowiedzieć sobie tylko Pani. Ja jednak wyrażam nadzieję, że taka sytuacja zawodowa położnych musi ulec, ale na to trzeba czasu....

Krystyna N.

Cyz można jakoś wyegzekwoać prawo do informowania pacjentek o spotkaniach z nami przed porodem? Nikt chyba prócz nas o tym nie informuje, a kobiety leczace się prywatnie nawet nie mają pojęcia o tym, że mają prawo do takich spotkań z nami. pozdrawiam, Krystyna

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Serdecznie witam Pani Krystyno, ten problem był m.in. przedmiotem prac i analiz w ostatnim czasie w Ministerstwie Zdrowia - wyrażam nadzieję, że nowa "Karta Ciąży" rozwiąże ten problem. Podaję adres strony internetowej ze wzorem: www.katowice.uw.gov.pl/download/24783.pdf

Urszula N.

bardzo proszę panią o odpowiedz. zrobiłam 3 testy, wyszly pozytywnie, na wizyte czekam bo ma być w przyszlym tygodniu a mi się zaczely jakieś plamienia. co to może być – powinnam się martwić? proszę o pomoc.

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Proszę nie czekać na termin wizyty, ale udać się wcześniej aby poznać przyczynę tego plamienia i przede wszystkim zachować spokój.

gość_32821

Ostatnio pojawiło się pierwsze podsukowanie programu pilotażowego KOC, pozytywne… Co to znaczy dla mnie prowadzącej swój własny NZOZ? Mam stanać w konkursie jak każdy inny, zatrudnić lekarzy i bić się prponując najniższe stawki o kontrakt? Kiedy i na jakich warunkach?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Proponuję jednak pozostać przy tej formie organizacji pracy, jaką Pani realizuje....

Agata N.

Nie wiem czy będzie PANi chcaiał odpowiedzieć na to pytanie, ale jestem studentka pierwszego roku i dopiero zaczęłam swoją edukację w tym zawodzie. Moje wyobrażenia jakie miałam zostały po 2 miesiącach sprowadzone do poziomu podłogi, motywacja do dalszego kształcenia się w obecnych realiach żadna. Pani profesor ma już spore doświadczenie. Jak Pani patrzy, na to ze swojej perspeltywy, czy warto kończć te studia i pracować martwiąc się o pensję i czy starczy na bieżące wydatki, czy puki czas zmienić zainteresowania i liczyć na godziwe życie?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Moja odpowiedź będzie jedna - położnictwo jest moim życiem, moją pasją.... I ja gdybym jeszcze raz stanęła przed wyborem zawodu - to byłby tylko zawód położnej. Jeżeli ten wybór zawodu był świadomy to proszę pozostać przy tym i myśleć pozytywnie, to bardzo pomaga.... Życzę powodzenia :-)

Milena B.

jestem w 19 tygodniu ciazy i boli mnie zab – dentysta powiedzial, ze nie może go leczyc bo jestem w ciazy, a czytalam ze można cco mam zrobic bo przeciez to dopiero polowa ciazy a bol jest coraz gorszy

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Badanie stomatologiczne, uwzględniające ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie planu leczenia wynika z założeń "polskiego standardu opieki okołoporodowej" - więc proszę nie cierpieć a poddać się leczeniu stomatologicznemu, które nie jest przeciwwskazane w ciąży, a wybór metody należy do stomatologa.

Weronika O.

Czy orientuje się Pani może kiedy i na jakich zasadach zostaną uruchomione dopłaty do szkoleń z wypisywania recept? Do tej pory można robić tylko ze wspólłfinnsowaniem w okręgowych.

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Dofinansowania do szkoleń w tym zakresie dotyczą podmiotów/ośrodków kształcenia podyplomowego, które przystąpiły do projektu finansowanego z funduszy europejskich i nie są to tylko OIPiP.

Emilia C.

slyszała pani o sytuacji w starachowicach? czy to nie wystarczajacy znak mowiacy tym ze jest nas za malo – bo oczywiscie to polozne zostaly obwinione za cala sytuacje a nie dyrekcja

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Zdecydowanie się zgadzam z Panią, że obsady położnych na oddziałach w pionie opieki nad kobietą, matką i dzieckiem są zdecydowanie za małe.

Danuta M.

Plan wejścia liceów medycznych głośny to tylko straszak. Jak można pogodzić kształcenie zawodowe i program szkoły sredniej obowiązkowy? Realnie to zakładając ( w obecnym systemie 3 lata liceum) to całość będzie chyba trwała z 6 lat Kto zdecydował by się na kształcenie przez 6 i obecne zarobki.

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

To jest "pomysł" na zwiększenie liczby pielęgniarek - absolwentek szkół medycznych a należy zdecydowanie zastanowić się nad zatrzymaniem tych absolwentek w systemie opieki zdrowotnej.... Wyrażam nadzieję, że ten pomysł nie zostanie jednak zrealizowany...

gość_32291

Dlaczego nigdzie nie ma informacji o refundacji przez NFZ wizyt do pacjentki pomiędzy 21-40 tyg. ciąży? Wszytskie szukamy żródła dodatkowego finansowania. Ile wynosi stawka za wizytę i czy będzie podtrzymana po likwidacji NFZ?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 85/2011/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 17 listopada 2011r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, świadczenia położnej poz obejmują m.in. prowadzenie edukacji kobiet w ciąży oraz w ciąży wysokiego ryzyka, przygotowującej kobiety do odbycia porodu i rodzicielstwa, z zachowaniem poniższych zasad: a) podstawą prowadzenia edukacji przedporodowej dla kobiet w ciąży, w tym kobiet w ciąży wysokiego ryzyka, jest opracowany przez położną poz i stanowiący integralną część dokumentacji medycznej ciężarnej, plan edukacji obejmujący praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa b) wizyty w edukacji przedporodowej realizowane są (od poniedziałku do piątku) począwszy od 21 tygodnia ciąży do terminu rozwiązania, z częstotliwością nie większą niż:  1 raz w tygodniu w okresie od 21 do 31 tygodnia  2 razy w tygodniu w okresie od 32 tygodnia ciąży do terminu rozwiązania.

Barbara Z.

obecnie stosuje tabletki antykoncepcyjne ale z mężem planujemy dziecko. czy powinniśmy odczekać jakiś czas ze staraniami po odstawieniu tabletek, czy możemy od razu?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Tabletki można odstawić w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że dojdzie wtedy do przyspieszonego krwawienia. Warto odczekać jeden, dwa cykle przed rozpoczęciem starań o dziecko.

gość_24463

Pani Doktor, czy jak zacznę rodzić, np. jak odejda mi wody to mogę wezwac pogotowie? Niestety mąż pracuje za granicą więc boję się, że może nie być go w domu.

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Tak, oczywiście, takie wezwanie będzie uzasadnione...

gość_77500

dobry wieczór, obecnie jestem w 36 TC, na ostatnim usg moja córeczka była ułożona nóżkami w dół. Czy jest jeszcze szansa, ze się obróci? czy czeka mnie może cesarka?

Dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus

Najczęściej do końca 36. tygodnia ciąży dziecko układa się w takiej pozycji, w jakiej będzie się rodziło. Położenie miednicowe dziecka nie zawsze jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jeśli jest to kolejny poród, zaś wymiary dziecka i wymiary miednicy kostnej matki są prawidłowe, można urodzić drogami natury. Jednak przy pierwszym porodzie, jeśli dziecko jest duże lub miednica matki wąska, lepiej zdecydować się na planowe cięcie cesarskie.